درد گردن و شانه چپ و راست؛ علت، علائم و درمان

گردن و شانه‌ها دارای عضلات، استخوان‌ها، اعصاب، شریان‌ها و رگ‌ها و نیز بسیاری از رباط‌ها و دیگر ساختارهای حمایت‌کننده هستند. مشکلات بسیاری می‌تواند باعث ایجاد گردن درد و شانه درد شوند. برخی از این اختلالات (مانند حمله قلبی و ضربات سنگین) مرگبار و سایر بیماری‌ها (مثل کشیدگی و دررفتگی‌های ساده) خیلی خطرناک نیستند. هنگامی که منبع درد شانه در واقع گردن است فرد باید به دنبال درمان سریع باشد زیرا ممکن است یک یا چند عصب که از گردن به شانه کشیده شده است در معرض خطر باشند.

[shortcode-variables slug="alert"]اگر شانه درد همچنان ادامه داشته باشد یا اگر دامنه حرکت شانه دچار مشکل شود می‌توانید به [shortcode-variables slug="name-of-clinin"] مراجعه کنید. اگر مشکلی که باعث درد گردن و شانه می‌شود درمان نشود یا شدیدتر شود امکان آسیب عصبی دائمی یا نوروپاتی وجود دارد. مهم است که توجه داشته باشید که اکثر بیماران با درد گردن و شانه در طول زمان بهبود می‌یابند و نیازی به درمان ندارند. از آنجایی که بیشتر درد گردن و شانه ناشی از کشیدگی و دررفتگی است، می‌توانید انتظار بهبود کامل یا با محدودیت‌های جزئی در فعالیت‌های خود را داشته باشید اما بعضی از مشکلات نیاز به بستری شدن، جراحی، فیزیوتراپی یا سایر اقدامات درمانی دارند. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با [shortcode-variables slug="number"] تماس بگیرید..[shortcode-variables slug="alert1"]

علل


شایع‌ترین علت شانه درد و گردن درد آسیب به بافت نرم از جمله ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها است که می‌تواند ناشی از آسیب شلاقی یا سایر آسیب‌های این مناطق رخ دهد. آرتروز دژنراتیو ستون فقرات گردن می‌تواند باعث پیچیدگی اعصاب شود که می‌تواند باعث درد گردن و شانه شود. بیماری دیسک دژنراتیو گردن که باعث درد موضعی گردن یا درد فتق دیسک ایجاد کند که باعث پیچیدگی اعصاب می‌شود. شرایط غیرطبیعی نخاع، قلب، ریه و بعضی از اعضای شکمی نیز می‌تواند درد گردن و شانه را ایجاد کند.

عوامل خطر


عوامل خطر برای درد در منطقه شانه و گردن شامل موارد زیر هستند: وضعیت نامناسب قرارگیری بدن، فعالیت‌های سنگین ورزشی، بلند کردن اجسام سنگین، پرتاب کردن، حمل چمدان و سایر اجسام سنگین و افزایش سن.

علائم درد شانه و گردن


علائم درد گردن و شانه شامل موارد زیر هستند :

 • درد: درد در اکثر موارد شدید و تیز به نظر می‌رسد اما ممکن است سوزش، شوک مانند و یا ضرب دار باشد. درد گاهی منجر به سفتی گردن و شانه و کاهش دامنه حرکت می‌شود. ممکن است سردرد نیز ایجاد شود. ویژگی هر علامت برای پزشک اهمیت دارد زیرا ویژگی‌های خاص می‌توانند سرنخ علت درد باشند.
 • ضعف: ضعف می‌تواند ناشی از درد شدید عضلات یا حرکت استخوانی باشد. با این‌ حال اعصابی که عضلات را پشتیبانی می‌کنند نیز می‌توانند آسیب ببینند. تشخیص ضعف واقعی (آسیب عضلانی یا عصبی) از ناتوانی به دلیل درد یا التهاب اهمیت دارد.
 • بی‌حسی: اگر اعصاب به دلیل تورم یا بریدگی دچار آسیب شوند ممکن است فرد نتواند به‌ طور طبیعی احساس داشته باشد. این اتفاق ممکن است باعث احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا خواب‌رفتگی شود.
 • سردی: سرد بازو یا دست نشان می‌دهد که شریان‌ها، رگ‌ها یا هر دو مجروح شده‌اند. این ممکن است به این معنی باشد که خون کافی به دست نمی‌رسد.
 • تغییر رنگ: رنگ آبی یا سفید روی پوست بازو یا شانه یکی دیگر از نشانه‌هایی است که ممکن است شریان‌ها یا رگ‌ها مجروح شده باشند. قرمزی می‌تواند عفونت یا التهاب را نشان دهد. همچنین راش‌ها یا کبودی‌هایی نیز ممکن است ظاهر شود.
 • تورم: تورم ممکن است در کل بازو یا بر روی ساختارهای درگیر (منطقه شکستگی یا ملتهب شده) ایجاد شود. اسپاسم عضلانی یا انقباض ممکن است تورم واقعی را شبیه‌سازی کند. دررفتگی و یا تغییر شکل ممکن است باعث ایجاد تورم شود.
 • بدشکلی: در صورتی که بیمار دچار شکستگی یا دررفتگی باشد، تغییر شکل و بد فرمی عضله ممکن است رخ دهد. پارگی‌های خاص رباط می‌تواند موقعیت‌های غیر طبیعی ساختارهای استخوانی را ایجاد کند.

تشخیص


سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی معمولاً برای تشخیص صدمات کافی است. با این‌ حال پزشک ممکن است یک سری آزمایشات را بسته به علت صدمه به بیمار، محل درد و یا علائم دیگر انجام دهد. گزینه‌های آزمایش زیاد است و ممکن است شامل اشعه ایکس، نوار قلب، آزمایش خون و سی‌تی‌اسکن شود.

درمان درد گردن و شانه چپ و راست


داروها 

در برخی موارد داروها می‌توانند به بهبود علائم بیمار کمک کنند.

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی: در صورتی که درد ناشی از تحریک عصب یا التهاب باشد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی ازجمله آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند امراض را تسکین دهند.
 • کورتیکواستروئیدهای خوراکی: مصرف یک دوره کوتاه کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است به کاهش درد و کاهش تورم و التهاب اطراف عصب کمک کند.

گردن بند طبی نرم

گردنبند طبی نرم حلقه‌ای است که در اطراف گردن قرار می‌گیرد. پزشک از بیمار می‌خواند از گردنبند استفاده کند تا گردن استراحت کندو حرکت گردن محدود شود. این کار می‌تواند به کاهش پیچش ریشه‌های عصبی ناشی از حرکت گردن کمک کند. گردنبند فقط باید برای مدت کوتاهی استفاده شود زیرا استفاده طولانی‌ مدت می‌تواند قدرت عضلات گردن بیمار را کاهش دهد.

فیزیوتراپی

درمان‌هایی مانند فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش علائم درد گردن و شانه کمک کند. درمانگر فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش علائم درد حاد گردن و شانه کمک کند و نیز قدرت و عملکرد عمومی را بهبود دهد. درمانگر فیزیوتراپ طرح درمان فردی را بر اساس یافته‌ها در ارزیابی اولیه بیمار ارائه خواهد کرد. در برخی موارد کشش آرام مفاصل و عضلات گردن نیز انجام می‌شود. در اغلب موارد درد گردن و شانه با درمان فیزیوتراپی حل می‌شود و نیازی به عمل جراحی ندارد.

تمرینات 

بعضی از تمرینات باعث کاهش درد شانه و گردن می‌شوند که شامل تمرینات زیر می‌شوند:
دست‌ها را به پشت ببرید، آرنج را شل نگه دارید. با یک نفس در حالی که پشت، شانه و سر خود را بلند می‌کنید، دست‌ها را نیز بالا بکشید و از بدن دور کنید. این حرکت را بدون قفل کردن آرنج انجام دهید و اجازه دهید شانه‌ها به عقب کشیده شوند و بازوها صاف باشند.

تزریق استروئیدها

در این روش استروئیدها در نزدیکی عصب آسیب‌دیده تزریق می‌شوند تا التهاب داخلی را کاهش دهند. تزریق ممکن است اپیدورال، تزریق انتخابی به عصب و یا به مفصل جلویی باشد. اگرچه تزریق استروئید فشار عصب ناشی از مجرای باریک و بیرون‌زدگی دیسک گردن را کاهش نمی‌دهد اما ممکن است تورم را کاهش دهد و درد را به‌ اندازه کافی از بین ببرد تا بتواند عصب را بهبود بخشد.

جراحی 

در صورتی که پس از تجربه درمان غیرجراحی، نشانه‌های بیمار بهبود نیابند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. برای درمان درد گردن و شانه، چندین روش جراحی موجود است. نوع عملیاتی که پزشک توصیه می‌کند، بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله علائم بیمار و موقعیت ریشه‌های عصبی درگیر.

درمان خانگی


آسیب‌های جزئی که درد کمتری دارند می‌تواند در خانه درمان شوند. اگر منبع درد و علت درد شناخته‌نشده باشد یا اگر نشانه‌ها حاکی از آن است که بیمار ممکن است وضعیت جدی‌تری داشته باشد در هنگام شروع اقدامات اولیه باید با پزشک مشورت کنید.

 • استراحت: برای دو تا سه روز اول از منطقه آسیب‌دیده تا جای ممکن بسیار کم استفاده کنید و سپس به‌آرامی شروع به تمرین منطقه آسیب‌دیده کنید. این کار سرعت بازیابی را افزایش می‌دهد.
 • سرد کردن: یخ را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید، کیسه را با یک حوله بپوشانید و سپس هر ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه به منطقه آسیب اعمال کنید. استفاده از یخ به‌طور مستقیم می‌تواند به پوست آسیب برساند.
 • بالا بردن: ناحیه آسیب‌دیده را بالاتر از قلب نگه دارید زیرا باعث کاهش تورم می‌شود. این کار درد را کاهش می‌دهد. می‌توانید از بالش استفاده کنید.
 • گرم کردن: در هفته اول پس از آسیب ناحیه را گرم نکنید زیرا می‌تواند تورم در ناحیه آسیب‌دیده را افزایش دهد و درد گردن و شانه را بدتر کند.