ماساژ درمانی برای دیسک گردن : افزایش گردش خون و تسریع روند بهبود

ماساژماساژ به عنوان گزینه درمانی تکمیلی استفاده شده توسط بسیاری از بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن به همراه برنامه‌های مراقبتی برای گردن درد به شمار می‌رود. ماساژ یکی از قدیمی ترین روشهای سلامتی شناخته شده بوده و منافع بسیاری برای بیماران دارای دغدغه‌های سلامتی مزمن به همراه دارد. ماساژ منجر به افزایش گردش خون در مناطق آسیب دیده شده و از این طریق موجبات افزایش نیاز این مناطق به اکسیژن و مواد غذایی را فراهم نموده و در نتیجه فرایند بهبود را تسریع می‌بخشد. از آنجایی که ماساژ یک درمان سطحی بوده و دیسک‌های دارای فتق به صورت عمقی در ساختمان ستون فقرات قرار دارد، پس منطقی است که ماساژ در درمان دیسک گردن تاثیر زیادی نداشته باشد و فقط باعث کاهش درد ناشی از آن شود.

[shortcode-variables slug="alert"] ماساژدرمانی فراهم کننده تسکین درد و آرام سازی عضلات، برای بسیاری از بیماران مبتلا به بیرون زدگی دیسک گردن و فتق دیسک است. بیش از 100 تکنیک ماساژ از ضربات آرام و نرم تا ماساژ فشار عمقی وجود دارد. تسکین درد ناشی از ماساژدرمانی معمولا کوتاه مدت است، ولی بسیاری از بیماران مبتلا به فتق دیسک آن را علی الخصوص در هفته‌های اولیه پس از آسیب، بسیار مفید می‌دانند. بهتر است که ابتدا درمانی واقعی برای علائم دیسک‌تان را یافته و بدون درد از ادامه درمان و آثار ماساژ لذت ببرید.

اگر از بیرون زدگی یا فتق دیسک گردن رنج میبیرید می‌توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی از انواع روش‌های درمانی دیسک گردن آگاه شوید .شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ماساژدرمانی دیسک گردن و فواید و مضرات آن و یا رزرو وقت درمان با روش‌های دیگر با شماره های [shortcode-variables slug="number"] تماس حاصل فرمایید.

[shortcode-variables slug="alert1"]

انواع ماساژدرمانی کدامند؟


ماساژ سوئدی

ماساژدرمانی که تحت عنوان ماساژ سوئدی نیز شناخته می‌شود، رایج ترین نوع یا سبک ماساژ است. این ماساژ با استفاده از حرکات نرم و طولانی دستان که عمدتا به شکل بافتهای عمیق اعمال نمی شود، به سادگی قابل تشخیص است. در ماساژ درمانی، مالیدن، فشردن، کشیدن و حرکات فشاری بر روی بافت و بر لایه سطحی عضلات و بر رو یا اطراف قسمت مد نظر و با کمک روغن ماساژ یا لوسیون تمرکز دارد.

تجربه ماساژ درمانی باید به شکلی باشد که احساس رهایی و لذت ناشی از تسکین و آرامش عضلات را به شما منتقل کند. امکان دارد در برخی نقاط حساس، حس سوزش یا درد بسیار ضعیفی را تجربه کنید، اما در صورت بروز چنین حسی، فشار را در آن ناحیه کاهش دهید.

ماساژ بافتهای عمیق

ماساژ بافتهای عمیق، آرام تر، عمقی تر و با فشار بیشتری از ماساژدرمانی (ماساژ سوئدی) همراه است. معمولا ماساژ بافتهای عمیق را در استفاده از فشار مداومی که مستقیما بر بافتها وارد می‌شود یا ضربات آرامی که با مقدار نیروی فشاری بیشتری همراه است و همچنین استفاده از تیزی آرنج، برآمدگی اندگشتان و دیگر ابزار سختی که برای وارد آوردن فشارهای سنگین تر به کار گرفته می‌شود، می‌شناسند. این ماساژ از آنجایی که مستقیما بر بافتهای عمقی وارد می‌شود، درد بیشتری به همراه خواهد داشت.

ماساژ گردن چه مزایایی دارد؟


ماساژ گردن چه مزایایی دارد

مزایای ماساژ درمانی برای درمان فتق دیسک گردن عبارتند از :

 • کاهش درد و اسپاسم عضلات
 •  افزایش بازه حرکتی مفاصل
 •  پیشگیری از استهلاک در حال وقوع دیسک با استفاده از بازیابی موقعیت درست ستون فقرات

ماساژدرمانی دیسک گردن برای چه کسانی توصیه نمی شود


موارد احتیاطی و محدودیت‌های ماساژدرمانی :

 •  وجود بیماری عفونتی پوستی، کبودی یا تورم پوست، راش پوستی، کهیر، نیش حشرات، غدد، فتق شکمی، شکستگی تازه یا زخمهای باز
 •  بلافاصله پس از جراحی، شیمی درمانی یا رادیوتراپی سرطان، مگر با توصیه پزشک
 •  احتمال انسداد عروق که ممکن است بدتر شود
 •  بیماری قلبی
 •  بارداری، جز در مواردی که ماساژور در درمان افراد باردار خبره بوده و تخصص داشته باشد.

آیا ماساژ درمانی به فتق دیسک گردن کمک می‌کند؟


آیا ماساژ درمانی به فتق دیسک گردن کمک می‌کند

روش ماساژ درمانی با استفاده از فشارهای مشخص بر روی بافت نرم، به‌منظور رهایی از گرفتگی مفاصل و حفظ مناسب حرکات مفاصل استفاده می‌شود. این روش می‌تواند به جلوگیری از فشار بر ریشه عصب و کاهش الگوهای درد مزمن کمک کند. علاوه بر این، با تسهیل آبرسانی به دیسک‌ها و کاهش اسپاسم عضلات، از فرسودگی دیسک‌ها جلوگیری می‌شود. حتی در مورد فتق دیسک، ماساژ درمانی مناسب و در کنار تمرینات تقویتی ابتدایی، می‌تواند به طور قابل توجهی در کاهش درد موثر باشد.

ماساژ دیسک گردن چگونه انجام می‌شود؟


ماساژ دیسک گردن چگونه انجام میشودروش‌ها و انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد و گاهی اوقات اسامی که برای توصیف آنها بکار می‌رود دارای همپوشانی بوده و گیج کننده خواهد بود. صرف نظر از سبک ماساژ، برای آنکه ماساژ بر کنترل درد و تسریع فرایند بهبود مشکلات خفیف و مزمن موثر باشد، باید تنها دو مساله ساده را رعایت نماید :

 •  افزایش گردش خون به منظور ورود و خروج بهتر خون به منطقه مورد نظر به نسبت قبل از انجام ماساژ
 •   اعمال فشار به مناطقی که عضلات در آن منقبض شده اند.

خطر کمی در بکارگیری خودسرانه ماساژ برای درد ناشی از برآمدگی دیسک وجود داشته و حتی منافع زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

روش‌های پایه ای برای ماساژدرمانی :

 •  جایی که قرار است، در آن ماساژ انجام شود را گرم کنید.
 •   پوشش و لباس جایی که باید ماساژ داده شود را بکنید.
 •   بیمار روی سطحی راحت دراز بکشد تا آرامش پیدا کرده و به نحوی او را هدایت کنید تا منطقه تحت درمان، به راحتی در دسترس باشد.
 •   اگر فکر می‌کنید ممکن است روغن ماساژ بر روی پوست لغزیده و بر سطح بریزد، یک یا چند حوله در زیر بیمار قرار دهید.
 •  مقداری روغن ماساژ (روغن معدنی، لوسیون دست، لوسیون مرطوب کننده، یا حتی از روغن زیبتون می‌توان استفاده نمود) بر ناحیه ای که باید ماساژ داده شود، بمالید.
 •   با استفاده از کف باز دستان، فشارهای ملایم، متوسط یا زیادی با حرکات چرخشی و نرم بر روی پوست و ناحیه مد نظر و در جهت کلی به سمت قلب اعمال، وارد نمایید.
 •  با استفاده از ساعدها، آرنج‌ها و برآمدگی‌های انگشتان به آرامی از منطقه مورد نظر عبور کنید.
 •  پوست و بافتهای ناحیه مورد نظر را در بین انگشتان بگیرید، بمالید و با ماساژ دادن بر آن فشار وارد کنید.
 •   هرگز از نیرویی که باعث ایجاد درد شده و یا بافت را به بیش از رنگ صورتی تغییر دهد، استفاده نکنید. اگر فردی در حال ماساژدرمانی برای یک بیمار است، باید بداند که نفعی در استفاده از نیروی زیاد یا فشار عمیقی که دردناک باشد نیست. بیمار باید با فرد ماساژور ارتباط خوبی برقرار نموده و او را از هر گونه ناراحتی ایجاد شده آگاه سازند تا او یا نیروی خود را کمتر کند و یا تکنیک خود را تغییر دهد تا این عمل دردناک نباشد.
 •  حداقل  دقیقه پس از هر جلسه ماساژ استراحت نمایید و چند لیوان بزرگ آب در یک ساعت بعد از اتمام جلسه بنوشید.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.