علت ،علائم ودرمان درد در قسمت پایین کمر

درد پایین کمر مشکل مشترک تمام مردم جهان است و تقریباً همگی ما این درد طاقت‌فرسا را در مرحله‌ای از عمر خود تجربه می‌کنیم. درد پایین کمر از زیر قفسه سینه، ناحیه مهره‌های کمری شروع می‌شود؛ درد شدید این ناحیه یکی از دلایل اصلی بازماندن از کار و مرخصی گرفتن است. خوشبختانه درد پایین کمر غالباً به خودی خود بهبود می‌یابد، اما اگر درد تسکین نیابد، باید برای یک درمان موثر اقدام کرد.

کمر درد عامل‌های خطر فراوانی دارد که از آن جمله می‌توان به سن، ژنتیک، خطرهای محیط کار، سبک زندگی، وزن، وضعیت اندامی، بارداری و سیگار کشیدن اشاره کرد. بااین توصیف کمردرد عارضه‌ای شایع است که گاهی حتی وقتی هیچ عامل خطری نیز وجود ندارد، بروز می‌یابد.  پزشکان مجرب ما در کلینیک دکتر دهقان درمان‌های موثری مانند فیزیوتراپی، ماساژ درمانی و درمان دستی را برای تسکین کمر درد ارائه می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های ......... تماس حاصل فرمایید.

علل


علل شایع درد پایین کمر عبارت است از:

کشش و رگ به رگ شدن کمر

عضلات و رباط‌های کمر به دلیل فعالیت شدید کشیده یا پاره می‌شود.

آسیب دیدگی دیسک

دیسک‌های کمر مستعد آسیب دیدگی است و احتمال این آسیب دیدگی با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد. لایه بیرونی دیسک به مرور زمان پاره یا برآمده می‌شود و مشکل فتق دیسک پیش می‌آید. فتق دیسک کمر که با اصطلاح پارگی، برآمدگی یا لغزش دیسک نیز از آن یاد می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که غضروف اطراف دیسک به نخاع یا ریشه‌های عصب فشار بیاورد.

سیاتیک

درد عصب سیاتیک از عوارض شایعی است که همراه با فتق دیسک و در صورت فشار آوردن دیسک به عصب سیاتیک بروز می‌یابد. عصب سیاتیک ستون فقرات را به پاها متصل می‌کند؛ در نتیجه این سیاتیک به درد پا و پایین پا منجر می‌شود. این درد معمولاً به صورت سوزش یا سوزن سوزن شدن  احساس می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

منظور از تنگی کانال نخاعی شرایطی است که مجرای قرارگیری نخاع باریک می‌شود و نخاع یا عصب‌های نخاعی را تحت فشار قرار می‌دهد. تنگی کانل نخاعی عموماً به دلیل فرسایش دیسک بین مهره‌ها بروز می‌یابد. نتیجه نهایی فشار آوردن خارهای استخوانی یا بافت‌های نرمی مانند دیسک به ریشه‌های اعصاب یا نخاع است.

قوس غیرطبیعی ستون فقرات

اسکولیوز، قوز و لوردوز یا گودی عارضه‌هایی هستند که انحنائی غیرعادی به ستون فقرات می‌دهند. این عارضه‌ها مادرزادی‌اند و معمولاً ابتدا توسط والدین در دوران کودکی و نوجوانی فرزندان تشخیص داده می‌شوند. انحناء غیرعادی فشار مضاعفی را به عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و مهره‌ها وارد می‌کند و به درد و وضعیت اندامی نامناسب دامن می‌زند.

دیگر عارضه‌های مولد درد کمر

عارضه‌های مختلفی باعث درد پایین کمر می‌شود که از آن جمله می‌توان بیماری‌های التهابی مفصل (آرتریت)، آرتروز، فیبرومیالژی (درد و حساسیت مزمن مفصل، عضله و تاندون)، اسپوندیلیت (التهاب مفاصل بین مهره‌ها) و اسپوندیلوز (اختلال فرسایشی عامل نقص عملکرد و تحلیل رفتن ساختار ستون فقرات) را نام برد. هرچند افزایش سن و پیری علت اصلی اسپوندیلوز است، اما موقعیت و شدت فرسایش در سنین پایین‌تر نیز مشاهده می‌شود.

 

تشخیص


برای این که پزشک بتواند منشأ درد پایین کمر را تشخیصی بدهد، بیمار باید نوع درد، زمان شروع آن، علائم مرتبط و سابقه ابتلا به هر گونه عارضه مزمن را به دقت توصیف کند. پیش از شروع درمان غالباً رادیوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی انجام می‌شود.

درمان


درمان‌های زیر درد پایین کمر را کاهش می‌ دهد.

استراحت مطلق

بیماران دچار کمر درد معمولاً علاقه‌ای به پایین آمدن از تختخواب ندارند. اما اگر مشکل کشیدگی عضله باشد، پزشک به بیمار توصیه می‌کند که فعالیت‌های معمول خود را در اولین فرصت ممکن ازسربگیرد. همچنین پزشکان معتقداند که استراحت مطلق بیش از یک یا دو روز باعث تشدید درد می‌شود و انعطاف پذیری و تون عضلانی را کاهش می‌دهد.

دارو درمانی

کمر درد خفیف غالباً با مصرف داروهای بدون نسخه‌ای مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسین بهتر می‌شود. کرم‌ها و پمادهای مسکن نیز به تسکین درد عضلانی کمک می‌کند. پزشک دارو برای تسکین درد شدید یا مزمن تجویز می‌کند.

تزریق

اگر درمان‌های ساده‌تر و مصرف دارو کمکی به تسکین درد نکند، پزشک تزریق در کمر را توصیه می‌کند. یکی از روش‌های مبتنی بر تزریق، بلوک ریشه عصب نام دارد که عصب‌های تحریک شده را هدف قرار می‌دهد. دارویی که در کمر تزریق می‌شود، معمولاً حاوی استروئید است.

درمان دستی

متخصصین درمان دستی و برخی از متخصصین استئوپاتی از روش دستکاری ستون فقرات برای درمان درد پایین کمر بهره می‌گیرند؛ در این روش متخصص با دست به استخوان‌ها و بافت‌های اطراف فشار می‌آورد. البته این درمان برای همه مناسب نیست.

پی آر پی

تزریق پلاسمای سرشار از پلاکت (پی آر پی) در فضای بین دیسک کمک می‌کند تا عملکرد و درد بیماران دچار درد پایین کمر به نحو قابل توجهی بهبود یابد.

اوزون درمانی

اوزون پزشکی ترکیبی از اکسیژن و اوزون است. اوزون بافت پیوندی ضعیف یا آسیب دیده داخل و اطراف مفصل‌های کمر را ترمیم می‌کند و درد را کاهش می‌یابد.

طب سوزنی

طب سوزنی روشی موثر و ایمن برای تسکین کمر درد است، البته به شرطی که توسط متخصص مجرب و ماهر انجام شود. در این روش سوزن‌های ظریفی در نقاط خاصی از بدن فرو برده می‌شود.

لیزرتراپی

لیزرتراپی درمانی است که در آن از طول موج‌های خاصی از نور برای اثرگذاری بر بافت استفاده می‌شود تا روند التیام تسریع شود. لیزر برای بیمارانی به کار برده می‌شود که از عارضه‌های مزمن و حاد رنج می‌برند. لیزرتراپی درد پایین کمر و ورم را از بین می‌برد، گرفتگی را کاهش و عملکرد را افزایش می‌دهد.

 اولتراسوند

اولتراسوند یکی از بهترین درمان‌های درد پایین کمر است. فرکانس‌های اولتراسوند کم‌توان جریان خون را افزایش می‌دهد تا التیام سلولی تسهیل شود و دوران بهبود سریع‌تر پشت سر گذاشته شود. اولتراسوند تراپی با سونوگرافی مورد استفاده برای تصویربرداری پزشکی تفاوت دارد.

ماساژ درمانی

ماساژ درد مزمن پایین کمر را تسکین می‌دهد، به ویژه اگر همراه با ورزش درمانی و تمرین‌های کششی انجام شود. پژوهشگران دریافته‌اند بیمارانی که از هر سه درمان بهره می‌گیرند، بهتر می‌توانند حرکت کنند و کمتر دچار درد درازمدت و کوتاه مدت می‌شوند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی نوعی درمان جایگزین است که در آن از میدان‌های مغناطیسی برای درمان عارضه‌های مختلف استفاده می‌شود. آهنرباهای دائمی نزدیک به بدن قرار داده می‌شود تا استخوان‌ها سریع‌تر التیام یابد، درد کمتر شود و اثرهای درمانی القاء شود. مگنت تراپی عموماً برای درمان اختلال‌های مفصلی و مشکلات کمر توصیه می‌شود.

طب فیزیکی

اگر کمردرد باعث ناتوانی و عدم فعالیت بلندمدت بیمار شده باشد، می‌توان با تهیه یک برنامه توانبخشی عضلات را تقویت کرد تا بیمار بتواند دوباره فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد. متخصص طب فیزیکی برنامه تمرینی شامل حرکات کاردیو کم برخورد، کششی و تقویتی را به بیمار آموزش می‌دهد تا وی بتواند بدون خطر رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات، اندامی متناسب داشته باشد.

در ادامه چند تمرین ساده را برای تقویت و کشش عضلات پایین کمر توضیح می‌دهیم.

تقویت عضلات کمر

نرمش‌های خمشی و کششی دو تمرین مفید برای تقویت عضلات کمر محسوب می‌شوند. برای انجام تمرین خمشی باید رو به جلو خم شوید تا عضلات کمر و مفصل ران کشیده شود. در تمرین‌های کششی باید به عقب خم شوید تا عضلات نگهدارنده ستون فقرات درگیر شود. یک نمونه از این تمرین‌ها بالا بردن پا در حالت خوابیده روی شکم است. البته با توجه به علت اصلی کمر درد باید از انجام بعضی حرکات خودداری کنید. اگر از درد کمر رنج می‌برید، حتماً از پزشک بخواهید که تمرین‌های مناسب را به شما آموزش دهد.

یوگا


اگر کمردرد پس از سه ماه برطرف نشود، ممکن است یوگا به کمک بیمار بیاید. نتایج یک پژوهش حاکی از آن است که بیمارانی که دوازده هفته در کلاس یوگا شرکت کرده بودند، در مقایسه با بیمارانی که صرفاً کتابی درباره مراقبت از کمر مطالعه کرده بودند، علائم کمتری داشتند. همچنین مزایای یوگا تا چند ماه پس از اتمام کلاس‌ها ادامه داشت. پزشکان معتقداند که انجام نرمش‌های کششی معمول نیز مفید است. درهر صورت مطمئن شوید که مربی یوگا در زمینه آموزش بیماران دچار کمردرد تجربه دارد و حرکات مناسب را آموزش خواهد داد.

پیشگیری


با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید احتمال دچار شدن به درد پایین کمر را کاهش دهید:

  • وزن خود را در حد سالم نگه دارید.
  • مرتب ورزش کنید.
  • برای بلند کردن اشیاء به کمرتان فشار نیاورید، از پاهای خود کمک بگیرید.
  • محیط کار خود را به گونه‌ای تغییر دهید که باعث کمردردتان نشود.