صدا دادن و تق تق مهره گردن؛ علت، عوارض و درمان

بیشتر افراد در طول زندگی صداهایی را در گردن خود در حین حرکت می‌شوند. این صداها که کریپتوس نیز نامیده می‌شوند معمولاً بدون درد بوده و بیانگر مشکل جدی نیستند. هرچند در صورتی که صدای تق تق گردن همراه با درد، تورم یا سایر علائم نگران کننده باشد، در این صورت ممکن است نشان دهنده‌ی مشکلی باشد که باید توسط یک متخصص معتبر کنترل شود. وی ممکن است تشخیص آرتروز بدهد و یک رژیم درمانی مناسب را تجویز کند. در صورتی که کریپتوس همراه با گرفتگی ناشی از تنش عضلانی باشد، احتمالاً یک ماساژ ملایم برای تسکین علائم کافی خواهد بود.

مفاصل در شرایط خاصی ممکن است صداهای تق تق یا سایشی را ایجاد کنند. این انواع صداها بخصوص در گردن قابل توجه هستند. برخی افراد در پایین کمر، انگشتان پا و مچ پا نیز این صداها را می‌شنوند. بسیاری از افراد این صداها را از روی عادت و ناخودآگاه ایجاد می‌کنند و با اینکه ممکن است آرامش بخش باشد، می‌تواند مضر نیز باشد. اگر صداهایی را در گردن خود می‌شنوید اما همراه با درد نیستند، احتمالاً زیان آور نمی‌باشند، هرچند اگر درد را نیز تجربه می‌کنید بهتر است به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

علت صدا دادن گردن


فشار گاز

مفاصل موجود در گردن توسط یک کپسول مفصلی احاطه شده‌اند. این کپسول پر از مایعی است که لغزندگی سطوح مفصل را فراهم می‌کند. در این مایع، حباب‌های میکروسکوپی گاز وجود دارند و هنگامی که شخصی کپسول مفصلی را می‌پیچاند، فشار روی این حباب‌های گاز افزایش یافته و در پوشش کپسول می‌ترکند و فرد صدای تق تق حاصل از آن را می‌شنود. این فرایند برای مفصل مضر نمی‌باشد. شخص همچنین متوجه می‌شود که این نوع صدا تا زمانی که گازهای مفصل مجدداً شکل بگیرند، ایجاد نمی‌شود.

رباط‌ها و تاندون‌ها

گاهی اوقات صدایی که فرد می‌شنود ناشی از لغزیدن یک رباط یا تاندون روی یک سطح برآمده روی استخوان‌های مفصل می‌باشد. در اثر حرکت فرد، این رباط‌ها یا تاندون‌ها کمی در این برجستگی گیر می‌کنند و زمانی که در نهایت رها می‌شوند، صدایی شنیده خواهد شد. این نوع صدای مفصل معمولاً به راحتی هر بار که فرد این مفصل را تکان می‌دهد تولید می‌شود.

سطوح زبر

نوع صدایی که بیشترین نگرانی را دارد صدای سایشی است که فرد ممکن است در صورتی بشنود که مفاصل وی زبر شده باشند. نگرانی این است که فرایندی که باعث زبر شدن این سطوح مفصلی می‌شود معمولاً نوعی آرتریت به نام آرتروز بوده و نشان دهنده‌ی تغییرات تحلیلی در مفصل است.

زمان مراجعه به پزشک

با این‌که بیشتر اوقات صداهای مفصل بی‌خطر هستند، بعضی اوقات مراجعه به پزشک ضروری است. در صورتی که بیمار اخیراً دچار یک آسیب شده باشد یا تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد یا صدای مفصل همراه با درد در اثر حرکت، خشکی، گرما و تورم باشد، ممکن است مبتلا به آرتروز باشد. علائم دیگری که باید مراقب آنها بود، دردی است که باعث بیدار شدن فرد در طول شب می‌شود یا درد و خشکی که هنگام بیدار شدن در صبح بدتر بوده و بعد از نیم ساعت بهتر می‌شود.

عوارض


صدا دادن مکرر می‌تواند باعث آسیب‌هایی به رگ‌های خونی موجود در گردن یا شریان‌های گردن شود. این پارگی‌های موجود روی شریان‌ها می‌توانند منجر به خونریزی و شکل‌گیری لخته‌های خونی شوند که می‌توانند به طرف مغز حرکت کنند. سکته مغزی ناشی از ساییدگی گردن یا ترک خوردن ممکن است جزئی باشد و باعث حمله ایسکمی گذرا شود اما می‌تواند کشنده نیز باشد.

درمان صدا دادن گردن


بیمار ممکن است هنگامی که اثرات جانبی شدید مانند گردن درد، سکته مغزی و آرتروز رخ دهند نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. گردن را ثابت نگه دارید و از حرکات ناگهانی گردن تا زمانی که کمک پزشکی مناسب را دریافت کردید پرهیز نمایید. پزشک همچنین می‌تواند توصیه‌هایی در مورد تغییر در شیوه زندگی وی ارائه کند، برای مثال ورزش یا کاهش وزن جهت به حداقل رساندن فشار یا درد. احتمالاً نکاتی نیز در مورد چگونگی درمان گردن در خانه نیز ارائه می‌شود. این نکات می‌توانند شامل چگونگی اعمال گرما یا سرما روی گردن جهت کاهش درد یا تورم باشند.

ماساژ

ماساژ منظم عضلات گردن موجب بهبود گردش خون و پیشگیری از گرفتگی عضلات گردن خواهد شد. بعد از درمان گرفتگی عضلات گردن، فرد متوجه برطرف شدن صدای گردن می‌شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست‌ها از ترکیبی از درمان دستی، تمرین حرکتی و عوامل فیزیکی و الکتروفیزیکی استفاده می‌کنند. فیزیوتراپیست به ترمیم آسیب، کاهش خشکی و درد، افزایش تحرک و رفع صدا دادن گردن و افزایش کیفیت زندگی کمک می‌کند.

طب سوزنی

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های بسیار کوچک در نقاط انرژی خاص در پوست و عضلات به منظور کاهش تنش، ناراحتی و تورم می‌باشد. طب سوزنی می‌تواند برای چندین مشکل گردن موثر باشد که ممکن است به نوبه خود بر تمایل به ایجاد صدا اثر بگذارند. نقاط طب سوزنی که ممکن است موجب تسکین مشکل گردن شوند همگی نزدیک به جایی که بیمار در آنجا احساس ناراحتی می‌کند نیستند و برخی از آنها می‌تواند در نواحی دوری در بدن باشند.

ورزش

مانند هر ورزش، بیمار باید تنها حرکات کششی گردن که مطابق با توانایی‌های وی هستند را انجام دهد. در صورتی که بیمار بتواند تنها حرکات محدودی را انجام دهد، باید از اعمال فشار بیش از حد به خود و آسیب جلوگیری کند. علاوه بر این، وی نباید هیچ گاه ورزش‌های گردنی که باعث ناراحتی یا درد می‌شوند را انجام دهد. ورزش‌های خم کردن به سر اجازه می‌دهد تا در دو سطح حرک کند. برای شروع گردن و سر را در حالت عادی نگه داشته و به جلو نگاه کنید. به آرامی سر را به عقب بچرخانید تا زمانی که بتوانید به سقف نگاه کنید. به مدت دو تا سه دقیقه در این حالت بمانید و سپس سر را به جلو خم کنید تا چانه‌ی و نزدیک سینه شده و چشم‌ها رو به زمین باشند. مجدداً به مدت دو تا سه ثانیه در این حالت مانده و به موقعیت اولیه برگردید. ۵ تا ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید. بعد از این‌که سر به موقعیت اولیه برگشت، سر را به آرامی به سمت چپ خم کنید. با اینکه بیمار باید گوش را به سمت شانه ببرد اما نباید تماسی با شانه پیدا کند. به مدت دو تا سه ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به سمت راست خم کنید. ۵ تا ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

تغییرات شیوه زندگی

فرد ممکن است به این علت احساس خوبی نداشته باشد که محیط خواب وی مناسب نیست. تشک‌های بسیار نرم یا بالش‌هایی که بسیار ضخیم هستند ممکن است در مشکلات گردن و بالای کمر نقش داشته باشند. از خوابیدن روی شکم پرهیز کنید زیرا می‌تواند باعث پیچ خوردن سر و گردن شود بطوری که موجب تحریک مفاصل و عضلات ستون فقرات گردنی گردد. سعی کنید روی پهلو بخوابید بطوری که دست‌ها زیر تراز سر باشند و ران‌ها و زانوها کمی خمیده باشند (حالت جنین). می‌توانید از بالش‌های طبی  استفاده کنید که به منظور حفظ انحنای طبیعی گردن طراحی شده‌اند. ممکن است مشکل گردن مرتبط با ورزش در باشگاه یا خانه باشد. در این صورت، به مدت چند روز از فعالیت مشکل‌ساز اجتناب کنید (در صورتی که بتوان آن را شناسایی کرد) و به گردن اجازه‌ی استراحت بدهید. علاوه بر این، ممکن است فرد با شدت بسیار زیاد (با وزنه‌های سنگین یا تکرار زیاد) یا بصورت اشتباه تمرین کند. در صورتی که بیمار نامطمئن است باید با یک متخصص مشورت کند.