5 روش مهم در تمرینات فیزیوتراپی گردن، فواید و تصاویر

اگر شما گردن درد شدید دارید یا گردن شما گرفته است بهترین راه این است که هر چه سریع‌تر گردن خود را درمان کنید.

وقتی شما به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه می‌کنید، وی شما را به طور کامل معاینه می‌کند. او همچنین چگونگی حرکات گردن شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. از شما در مورد علائم بیماری نظیر درد در گردن و درد بین تیغه‌های شانه، دردی که به سمت دست‌ها و انگشتان دست کشیده می‌شود یا بیحسی و احساس گزگز درد شانه یا بازوها سؤالاتی پرسیده می‌شود. قدرت، واکنش‌ها و منابع احتمالی دیگر درد نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. درمانگر عملکرد مفاصل شما را در گردن و کمر بررسی کرده و محدودیت‌ها یا اختلالاتی که با درد همراه است را شناسایی کرده و تشخیص می‌دهد. متخصص فیزیوتراپی روش‌های متعددی را برای کاهش سریع درد و اسپاسم گردن به کار می‌گیرد.

اگر شما گردن درد شدید دارید یا در بازوها و دستان خود احساس ضعف می‌کنید می‌توانید به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی  مراجعه کرده تا بیماری شما تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گیرید. یکی از روش‌های درمان گردن درد شدید، فیزیوتراپی است.

فیزیوتراپی به شما در مدیریت درد گردن و افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری آن کمک می‌کند. متخصص فیزیوتراپی روش‌های مختلف درمانی را به شما ارائه می‌دهد و به شما کمک می‌کند که مشکل را درک کرده و بتوانید دوباره فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید. چه شما در ستون فقرات گردنی خود عمل جراحی انجام داده باشید و چه تحت عمل جراحی قرار نگرفته باشید، درمان‌های فیزیکی به بهبود شما کمک می‌کند.

جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

فیزیوتراپی برای درمان گردن درد 

درمان‌های فیزیکی شامل روش‌های درمانی فعال و غیرفعال (پسیو) می‌شود. درمان‌های غیرفعال به آرامش بیمار و بدن او کمک می‌کند. همچنین این روش‌های درمانی بدن را برای انجام تمرینات ورزشی درمانی که قسمت فعال درمان است آماده می‌کند.

درمان‌های غیرفعال 

متخصص فیزیوتراپی ممکن است انجام برخی درمان‌های غیرفعال زیر را به بیمار پیشنهاد دهد:

  • ماساژ بافت عمیق: این روش برای تنش‌های عضلانی مزمن – تنش در گردن بیمار که ممکن است به دلیل افزایش استرس در زندگی روزمره ایجاد شده باشد به کار برده می‌شود. متخصص فیزیوتراپی از فشار مستقیم و اصطکاک برای کاهش تنش در بافت نرم (رباط‌ها، تاندون‌ها و عضلات) استفاده می‌کند.
  • درمان‌های سرد و گرم: متخصص فیزیوتراپی با استفاده از گرما کمک می‌کند که خون بیشتری به قسمت آسیب‌دیده برسد زیرا با افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به آن قسمت از بدن می‌رسد. خون همچنین برای دفع مواد زائد بدن که به دلیل اسپاسم‌های عضلانی به وجود می‌آیند لازم بوده و به فرایند بهبودی بیمار نیز کمک می‌کند. درمان‌های سرد باعث کند شدن جریان خون شده و به کاهش تورم، اسپاسم‌های عضلانی و درد کمک می‌کند. متخصص فیزیوتراپی درمان‌های سرد و گرم را به تناوب اجرا می‌کند.
  • تحریک الکتریکی عصب (TENS): بیمار می‌تواند در صورت لزوم از این روش در منزل نیز استفاده کند. دستگاه با استفاده از جریان شدید (و ایمن) الکتریکی عضلات بیمار را تحریک می‌کند. تحریک الکتریکی عصب به کاهش اسپاسم‌های عضلانی کمک کرده و تولید اندورفین که یک مسکن طبیعی است را افزایش می‌دهد. تجهیزات تحریک الکتریکی عصب که متخصص فیزیوتراپی از آنها استفاده می‌کند بزرگ‌تر از تجهیزات خانگی است. به هر حال، چه دستگاه کوچک باشد و چه بزرگ، تحریک الکتریکی عصب یک روش درمانی مؤثر است.
  • ترکشن: متخصص فیزیوتراپی در ترکشن، ستون فقرات بیمار را کشیده و حرکت می‌دهد تا درد بیمار کاهش یافته و به راحتی بتواند حرکت کند. وی ممکن است برای انجام ترکشن از روش‌های دستی یا روش‌های ماشینی استفاده کند.

درمان‌های فعال 

متخصص فیزیوتراپی در بخش فعال درمان‌های فیزیکی، تمرینات مختلف ورزشی را به بیمار آموزش می‌دهد تا انعطاف‌پذیری، قدرت، ثبات و دامنه حرکتی بیمار (میزان حرکت راحت مفاصل) بهبود یابد. فیزیوتراپی یک روش درمانی است که برای هر فرد به طور منحصربفرد طراحی شده و در آن سوابق بیماری و ملاحظات بیمار در نظر گرفته می‌شود. ممکن است تمریناتی که برای یک فرد مبتلا به گردن درد تجویز می‌شود برای فرد دیگری که همان مشکل را دارد مناسب نباشد.

  • انعطاف گردن: این حرکت برای جلو آوردن سر به کار برده می‌شود. در این حرکت با چانه به قفسه سینه ضربه زده و صورت را به سمت پایین و رو به کف زمین می‌بریم. این حرکات را به آرامی 5 مرتبه تکرار کنید. در این تمرین ساختار پشت ستون فقرات گردنی بیمار که گردن را سفت در محل طبیعی آن نگه می‌دارد کشیده می‌شود. آنها سپس کوتاه شده و باعث توقف حرکات طبیعی گردن می‌شوند. برای این که این تمرین کمی سخت‌تر شود بیمار می‌تواند گردن را کمی به سمت نقطه شروع آورده و سپس سر را به سمت جلو خم کند تا کشش گردن افزایش یابد.
  • اکستنشن گردن: در این حرکت سر در حالی که صورت روبه سقف است به پشت خم می‌شود. این حرکت را نباید به طور سریع یا با فشار انجام دهید زیر ا ممکن است به مفاصل کوچک گردن فشار وارد شود. این کار باعث آسیب‌دیدگی آنها نمی‌شود اما ممکن است درد را تشدید کند. گردن را باید به آرامی و به طور پیوسته به سمت عقب ببرید و این حالت را به مدت چند ثانیه حفظ کنید.
  • چرخش گردن: سر را به آرامی و تا جایی که می‌توانید به یک سمت بچرخانید. این حرکت را برای هر طرف 5 مرتبه تکرار کنید. در هنگام انجام این حرکت نباید برای هر طرف یکی در میان حرکت را انجام دهید. چند ثانیه گردن را در وضعیت نهایی حفظ کرده زیرا این آخرین حد حرکت گردن است.
  • فلکشن از بغل: در حالی که مستقیم به روبه رو نگاه می‌کنید سعی کنید سر خود را خم کرده و گوش خود را به شانه برسانید. انجام این حرکت بدون این که به یک سمت بچرخید دشوار است. این حرکت برای مفاصل گردن سنگین است بنابراین این حرکت را با فشار انجام ندهید. این حرکت را به طور متناوب در هر مرتبه برای دو طرف انجام ندهید زیرا بیمار نخواهد توانست دامنه حرکتی را کامل کرده و ممکن است باعث وخیم‌تر شدن وضعیت مفاصل گردن شود.
  • بالا بردن گردن: این تمرین باعث حرکت کردن مفاصل گردنی به سمت بالا می‌شود. به دلیل عادات وضعیتی بد ممکن است ما چانه را به سمت جلو ببریم که باعث کشیدگی و درد مفاصل بالای گردن می‌شود. با بالا دادن گردن، این مفاصل خم شده و به کاهش درد بالای گردن و سردردهای ناشی از مشکلات عضلانی کمک می‌کند. این یک حالت شروع خنثی برای انجام این حرکت است. برای انجام این تمرین روی کمر دراز بکشید. بیمار می‌تواند روی یک سطح مسطح دراز کشیده یا اگر تمایل نداشته باشد که سر خود را روی سطح صاف قرار دهد از بالش استفاده کند. این حالت انتهایی این حرکت است. فرض کنید که سر شما توپ بولینگ است که به سمت جلو می‌چرخید تا به گردن ضربه بزنید. بیمار نباید سر خود را از روی سطح بلند کند. ممکن است در بالای گردن احساس کشیدگی کنید که غالباً خشک شده است.

 اصلاح عادات بد

در صورت لزوم به بیمار آموزش داده می‌شود که وضعیت بدنی خود را اصلاح کرده و در انجام فعالیت‌های روزمره خود اصول ارگونومیک را در نظر گیرد. این که ما عادات خود را که باعث گردن درد می‌شوند حفظ کنیم بسیار راحت است. هنگامی که سر میز شام نشسته‌اید خم شوید. روی میز خم شوید. به سمت جلو قوز کنید. متخصص فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند تا این عادات بد را ترک کرده و روش‌های سالم جدید را بیاموزد. برای این که بیمار دوباره به خود آسیب وارد نکند، متخصص فیزیوتراپی ممکن است محیط خانه و محل کار وی را مورد بررسی قرار دهد و به بیمار نکاتی در مورد چگونگی اصلاح این عادات برای جلوگیری از بروز دوباره گردن درد را آموزش دهد.