نقاط ماشه ای گردن و درمان درد آن‌ها

نقاط ماشه‌ای گردن اغلب به عنوان نواحی حساسی در عضلات یا بافت‌های هم‌بند (فاسیا) در نظر گرفته می‌شوند که هنگام لمس یا کار بیش از حد دردناک شده و گاهی اوقات می‌توانند درد را به سایر بخش‌های بدن انتقال دهند. دلایل احتمالی متعددی می‌توانند برای وجود یک نقطه‌ی ماشه‌ ای وجود داشته باشند، مانند یک آسیب حاد، استفاده‌ی مفرط و تکراری یا تحریک مفاصل فاست در ستون فقرات. درد نقطه ماشه‌ ای به نظر ناشی از گره‌های محکمی است که در عضله‌ی غیر صاف ایجاد می‌شود. یک نظریه برای درمان انواع نقاط ماشه‌ای گردن انجام ورزش‌هایی است که گره‌هایی که باعث درد شده‌اند را کاهش داده و برطرف می‌کنند.

نقطه ماشه‌ای یک آسیب موضعی در عضله است که در حالت اسپاسم می‌ماند و باعث درد موضعی و نیز ارجاع درد می‌گردد. اگر دچار درد نقطه ماشه‌ای و گردن درد هستید می‌توانید به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی مراجعه نمایید. این وضعیت با توجه به سابقه‌ی پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داده می‌شود. شما می‌توانید یک گره را در عضله احساس کرده و در سونوگرافی نیز آن را شناسایی کنید. این مشکل با یک تزریق ساده و نیز ماساژ بافت عمیق و فیزیوتراپی قابل درمان است. برخی بیماران به تسکین فوری و طولانی مدت دست پیدا می‌کنند، در حالی که سایرین در طول زمان دوره‌های مکرری را تجربه خواهند کرد. این شرایط نشان دهنده‌ی این است که یک مشکل عمیق‌تر باعث چرخه‌های اسپاسم و درد تکراری می‌شود. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با ما تماس بگیرید.

نقاط ماشه‌ ای گردن


نقاط ماشه‌ای گردن در گروه‌های عضلانی زیر علت بیشتر موارد گردن درد و یا خشکی گردن هستند.

ماهیچه بالابرنده کتف

ماهیچه بالابرنده کتف یک عضله‌ی بلند و نازک است که در هر طرف گردن واقع شده است. این عضله به مهره بالای ستون فقرات متصل می‌شود و به طرف پایین کشیده شده و سپس با پیچشی به انتهای فوقانی تیغه شانه متصل می‌شود. بالابرنده کتف منقبض می‌شود تا تیغه شانه را بالا ببرد و به چرخیدن سر در همان جهت کمک می‌کند. این عضله با انحرافات وضعی متداول، فعالیت‌های ورزشی و تصادف با خودرو تحت بار زیادی قرار می‌گیرد. نقاط ماشه‌ای گردن در این عضله درد و گرفتگی را به کنار گردن، پایه‌ی گردن و داخل تیغه شانه ارجاع می‌دهند. نقاط ماشه‌ ای گردن فعال موجود در بالابرنده کتف باعث می‌شوند که فرد نتواند سر خود را بچرخاند، بنابراین اغلب مجبور می‌شود به جای آن بدن خود را بچرخاند. علاوه بر این، تنش در این عضله اغلب موجب تنگی نفس خواهد شد.

عضله ذوزنقه‌ای

عضله ذوزنقه‌ای یک گروه عضله‌ای الماسی شکل است که پایه‌ی گردن و ناحیه‌ی بالای کمر را تشکیل می‌دهند. این عضله دارای نقاط اتصالی در قاعده جمجمه، در امتداد ستون فقرات، روی تیغه شانه و استخوان ترقوه است. هنگامی که این عضله منقبض می‌شود بطور معمول تیغه شانه را حرکت می‌دهد و تا حدودی در حرکت دادن گردن و سر نیز نقش دارد. نقاط ماشه‌ ای گردن یا تریگر پوینت گردن در این عضله درد را به کمر و کنار گردن، ناحیه گیجگاه، پشت گوش یا پشت سر، مفصل شانه و ناحیه‌ی بالای کمر انتقال می‌دهند. نقاط ماشه‌ ای گردن در این عضله به دلایل متعددی از جمله وضعیت بد قرارگیری بدن، استرس عاطفی، آسیب شلاقی، افتادن و نحوه خوابیدن ایجاد می‌شوند. نقطه ماشه‌ای پایینی در عضله ذوزنقه‌ای دردی را در شانه و امتداد پشت گردن ایجاد می‌کند. نقطه ماشه‌ ای در رشته‌های بالایی درد را به شدت به پشت گردن و قاعده جمجمه انتقال می‌دهد.

درمان نقاط ماشه ای گردن


تزریق

در روش تزریق به نقطه ماشه‌ ای گردن، پزشک یک سوزن کوچک را در نقطه ماشه‌ ای بیمار وارد می‌کند. این تزریق حاوی یک بی حس کننده موضعی یا سالین است و ممکن است شامل یک کورتیکواستروئید باشد. با تزریق، نقطه ماشه‌ ای غیر فعال شده و درد تسکین می‌یابد. معمولاً یک دوره‌ی مختصر درمان منجر به تسکین پایدار خواهد شد. تزریق‌ها در مطب پزشک انجام شده و معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد. ممکن است چند ناحیه در یک جلسه تحت تزریق قرار بگیرند. در صورتی که بیمار به یک داروی خاص آلرژی داشته باشد، می‌توان از تکنیک سوزن خشک (بدون دارو) استفاده کرد.

فیزیوتراپی

هنگام درمان نقاط ماشه‌ ای گردن یا تریگر پوینت گردن فیزیوتراپیست از تکنیک‌های متعددی استفاده می‌کند. یکی از مهم‌ترین آنها اعمال فشار بر روی نقطه ماشه‌ ای و اجازه دادن به الیاف کوتاه برای آرام شدن در زیر فشار وارد شده می‌باشد. بعد از اینکه این عضلات آرام شدند، پزشک باید با کشیدن آنها با دامنه کامل و درمان علت تحریک آنها از کوتاه شدن مجدد عضلات جلوگیری کند. درد بیمار اغلب بعد از اینکه یک عضله آرام شد یا بعد از چند جلسه درمان تسکین می‌یابد.

ماساژ

نقاط ماشه‌ ای گردن معمولاً در امتداد قاعده جمجمه یافت می‌شوند. نوک انگشتان خود را روی این ناحیه در بالای ستون فقرات فشار دهید. سپس هر بار به میزان یک سانتی‌متر به طرف گوش‌ها حرکت کنید. بعد از اینکه فرد نقطه‌ی دردناک را پیدا کرد، روی آن فشار آورده و نگه دارید در حالی که وی سر خود را روی نوک انگشتش به سمت جلو و عقب حرکت می‌دهد. تا زمانی که درد در آن نقطه کاهش یافت ادامه دهید و سپس به دنبال نقاط نزدیک به آن بگردید. فشار دادن نقاط ماشه‌ ای گردن در هنگام حرکت دادن عضلات به آرام شدن عضله کمک می‌کند. بعد از کار بر روی قاعده جمجمه، می‌توان این کار را به طرف پشت گردن ادامه داد.

ورزش

به علت تعداد دفعات ایجاد گردن درد توسط نقاط ماشه‌ای گردن یا تریگر پوینت گردن، چندین ورزش مختلف برای کمک به تسکین این علائم معرفی شده‌اند. در ادامه بهترین ورزش‌های نقاط ماشه‌ای برای گردن درد ارائه می‌شوند که انجام آنها آسان بوده، نیاز به تجهیزات بسیار کمی داشته و بطور روزانه در خانه یا محل کار قابل انجام هستند.

فوم غلتان

فوم‌های غلتان را می‌توان در فروشگاه‌های ورزشی تهیه کرد. آنها را می‌توان برای برخی از ورزش‌های موثر که به تسکین درد نقاط ماشه‌ ای گردن کمک می‌کنند مورد استفاده قرار داد. با دراز کشیدن روی زمین و قرار دادن فوم غلتان زیر گردن و عضلات دردناک می‌توان آنها را کشیده و به تسکین درد کمک کرد. غلتاندن آرام آن در زیر گردن به طرف بالا و پایین هنگامی که فرد روی زمین دراز کشیده است ورزشی ساده می‌باشد که در این حالت قابل انجام است. فرد همچنین می‌تواند فوم غلتان را روی زمین قرار داده و بصورت طولی روی آن دراز بکشد. در حالی که دست‌ها روی باسن هستند، به طرفین بغلتید به طوری که تنه موازی با زمین باشد و مطمئن شوید که فوم تماس محکمی با عضلات کتف که باعث درد در نقاط ماشه‌ ای گردن یا تریگر پوینت گردن می‌شوند دارد. به آرامی حداقل ۲۰ بار به طرف عقب و جلو بغلتید و در صورت امکان چندین بار در روز آن را تکرار کنید.

حرکت چانه

عضلات نقطه ماشه‌ای را همچنین می‌توان تنها با حرکت دادن سر و گردن در جهات مشخص، کشیدن و تقویت عضلات بطور همزمان تمرین داد. روی یک صندلی با پشتی صاف بنشینید و شانه‌های خود را به طرف عقب فشار دهید که باعث می‌شود فرد تا حد ممکن صاف نشسته باشد. به سمت جلو نگاه کنید و سپس به آرامی چانه را به طرف سینه ببرید. می‌توان انگشت اشاره را در مرکز چانه قرار داده و آن را به طرف سینه فشار داد. برای ۵ تا ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس رها کنید و به آرامی سر را به حالت اولیه برگردانید. این حرکت را هر بار که عضلات نقطه ماشه‌ای شروع به ایجاد درد کردند ۱۰ تا ۱۵ بار پشت سر هم در روز انجام دهید. هرچه فرد آرام‌تر و ثابت‌تر این تمرین چانه را انجام دهد، عضلات اطراف نقاط ماشه‌ ای گردن قوی‌تر خواهند شد و می‌توان انتظار داشت که در آینده موجب درد کمتری شوند.

طب سوزنی

یک جلسه‌ی درمان نقاط ماشه‌ ای گردن با معاینه مفاصل و ساختار عضلانی بیمار توسط متخصص آغاز می‌شود تا بتوان نواحی مشخص دچار گرفتگی، محدودیت و درد را شناسایی کرد. سپس متخصص طب سوزنی قادر خواهد بود تا اعصاب کنترل کننده عضله در ناحیه‌ی مورد نظر را دستکاری کند تا یک پیچش یا خمش اندک ایجاد شود. این کار به عضله اجازه کمی خم شدن و آزاد شدن می‌دهد و فشار یا گرفتگی در آن ناحیه تسکین می‌یابد. عضله اغلب همراه با عضلات دیگر کار کرده و ناحیه‌ی تحت درمان همیشه ناحیه‌ای که بیمار بیشترین درد را در آنجا تجربه می‌کند نیست.