علت گردن درد کودکان و درمان آن


گردن درد اغلب مشکلی موقت ناشی از فشار است اما گاهی اوقات گردن درد مشکلی جدی است. گردن درد ناگهانی در کودک ممکن است ترسناک باشد. خوشبختانه در اکثر موارد این نوع درد به علت درد عضلانی یا عفونت‌های جزیی است. با این حال تشخیص علت گردن درد کودکان که ممکن است به دلیل بیماری‌های کمتر رایج اما جدی باشد اهمیت دارد. والدین باید بدانند چه زمانی نیاز است به پزشک مراجعه کنند و از اقدامات لازم زمانی که کودک از گردن درد شکایت می‌کند آگاهی داشته باشند.

اگر گردن درد کودک به مدت سه روز یا بیشتر ادامه یابد یا اگر احساس سرگیجه و سردرد دارد یا دچار بی‌حسی دست است به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی مراجعه کنید. نوع درمان مورد نیاز برای کودک شما بستگی به این دارد که گردن درد او ناشی از فعالیت، آسیب یا بیماری دیگر است. بیشتر گردن دردهای ناشی از فعالیت‌ها در خانه قابل‌ درمان هستند. پزشک ممکن است گرم یا سرد کردن ناحیه را برای کاهش گردن درد توصیه کند. ایبوپروفن یا استامینوفن را نیز می‌توانید مطابق با دوز تجویز شده بر روی برچسب به کودک خود بدهید. به‌ طور کلی دوز مصرفی بسته به وزن کودک تعیین می‌شود. سایر درمان‌ها شامل مشاوره برای تمرینات اصلاحی و کشش عضلات گردن است. شما همچنین می‌توانید خودتان گردن کودک را ماساژ ملایم دهید. جهت دریافت مشاوره و یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

انواع گردن درد


 •  گردن درد خفیف: کودک احساس درد می‌کند و به والدین در مورد آن می‌گوید اما درد مانع هیچ‌ یک از فعالیت روزمره او مانند مدرسه رفتن، بازی کردن و خوابیدن نمی‌شود و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌کند.
 •  گردن درد متوسط: درد از انجام برخی از فعالیت‌های روزمره کودک جلوگیری می‌کند و ممکن است او را از خواب بیدار کند.
 •  گردن درد شدید: درد بسیار شدید و آزار دهنده است و کودک را از انجام تمام فعالیت‌های عادی روزمره ناتوان می‌کند.

علل


شایع‌ترین علل درد گردن درد کودکان عبارت‌اند از:

کشیدگی عضلات گردن

گردن درد در نوجوانان بیشتر ناشی از کشیدگی عضلات گردن براثر استفاده بیش‌ از حد است. عوامل مؤثر در گردن درد نامناسب بودن موقعیت قرارگیری گردن مثلاً به دلیل خوابیدن روی بالش نامناسب یا تعمیر چیزی در سقف است. خواندن در رختخواب یا کار کردن با رایانه برای ساعت‌های طولانی و همچنین بلند کردن وزنه یا حمل چیزی سنگین می‌تواند گردن درد را به وجود آورد.

گره لنفاوی عفونی

احتمال تورم گره لنفاوی در تمام سنین وجود دارد که می‌تواند باعث تحریک و ایجاد اسپاسم عضله گردن شود.

آسیب شلاقی

آسیب شلاقی ناشی از حرکت ناگهانی سر و گردن است که سر به‌ صورت ناگهانی به جلو یا عقب حرکت می‌کند و عضلات گردن، اعصاب و رباط‌ها کشیده می‌شوند. آسیب شلاقی ممکن است بر اثر تصادف و همچنین آسیب ورزشی اتفاق بیفتد.

آسیب شدید به گردن

گردن از نخاع محافظت می‌کند و شکستگی یا آسیب گردن می‌تواند به نخاع آسیب برساند بنابراین هنگام صدمات گردن حفظ سلامت ستون فقرات نیز باید در نظر گرفته شود.

مننژیت

مننژیت عفونت باکتریایی غشایی است که قسمت اعظم نخاع و مغز را پوشش می‌دهد. علائم اصلی مننژیت خشکی گردن، سردرد، سرگیجه و تب است. خشکی گردن به این معنی است که کودک نمی‌تواند چانه را به سینه نزدیک کند. مننژیت در بچه‌های کوچک‌تر باعث بی‌حالی و بدخلقی شدید آن‌ها می‌شود و آرام کردنشان کار بسیار سختی است. مننژیت اگر زود درمان نشود باعث آسیب مغزی کودک می‌شود.

علائم


 •  درد در ناحیه پشت گردن
 •  درد در اطراف تیغه شانه
 •  محدود شدن حرکات گردن
 •  خشکی گردن
 •  چرخش سر به یک‌ طرف
 •  حساسیت غدد لنفاوی به لمس

زمان مناسب مراجعه به پزشک


در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 •  درد مبهم است و سه یا چهار روز طول می‌کشد.
 •  درد برای مدت کوتاهی از بین می‌رود، اما برگشت می‌کند.
 •  کودک برای انجام فعالیت‌های روزانه با مشکل روبه‌رو می‌شود.

به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید اگر :

 •  درد شدید است و پس از مصرف داروهای مسکن هم بیش از دو ساعت طول می‌کشد.
 •  بی‌حسی بازوها یا پشت
 •  کودک دچار خشکی گردن و تب بیش از 37.8 درجه سانتی‌گراد (100.0 درجه فارنهایت) شده است.
 •  کودک بیش‌ از حد از دهانش بزاق ترشح می‌شود یا در بلعیدن مشکل دارد.
 •  کودک خیلی بی‌قرار است.

تشخیص گردن درد


تشخیص گردن درد معمولاً با بررسی سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. پزشک در مورد علائم، جراحات یا بیماری‌های کودک، هرگونه درمان قبلی و عادت‌ها و فعالیت‌هایی که ممکن است باعث گردن درد او شود سؤالاتی می‌پرسد. در طول معاینه فیزیکی پزشک دامنه حرکت گردن کودک و درد ناشی از حرکت را بررسی می‌کند. او همچنین مناطق حساس به لمس و تغییرات عصبی مانند خواب رفتن، سوزن سوزن شدن یا ضعف در دست و پا را بررسی می‌کند. آزمایش خون نیز ممکن است برای بررسی بیماری یا عفونت انجام شود. علاوه بر اشعه ایکس آزمایشات دیگری هم ممکن است تجویز شود، مانند:

 •  ام آر آی که به تشخیص مشکلاتی مانند دیسک گردن یا گره عصبی کمک می‌کند.
 •  سی‌ تی‌ اسکن که کانال استخوانی و ستون فقرات را بررسی می‌کند.
 •  میلوگرام که کانال نخاعی و ریشه‌های عصبی را بررسی می‌کند.
 •  الکترومیوگرافی و مطالعات هدایت عصبی یا بلوک‌های عصبی که می‌تواند به یافتن مشکل عصبی که موجب درد، بی‌حسی یا ضعف در دست و بازو می‌شود کمک کند.

درمان گردن درد


درمان گردن درد ناشی از فشار عضلانی شامل موارد زیر است:

مصرف مسکن

استامینوفن یا ایبوپروفن را دقیقاً طبق تجویز پزشک به کودک بدهید تا برای 24 ساعت هیچ‌گونه دردی احساس نکند.

فیزیوتراپی

گردن درد کودکان را می‌توان به‌ طور مؤثر توسط توسط یک فیزیوتراپیست که اول علت گردن درد بچه‌ها را تعیین می‌کند، درمان کرد. بسته به علت مشکل، درمان احتمالی شامل ماساژ ملایم و درمان دستی همراه با گرم کردن است. فیزیوتراپیست گردن را گرم می‌کند و سپس به‌ آرامی به هر مهره‌های گردن فشار وارد می‌کند تا آن‌ها را شل کند و اجازه حرکت بیشتر را به گردن بدهد.

ورزش

کودک باید از هرگونه تمرینات گردن یا فعالیت بدنی اجتناب کند تا گردنش بهتر شود. از ورزش‌های شدید که گردن را در معرض خطر قرار می‌دهند باید اجتناب شود تا زمانی که بتواند گردن خود را بدون درد حرکت دهند. همچنین کودک باید هر روز 3 دقیقه تمرینات کششی ملایم انجام دهد تا عضلات گردن بهبود یابد. حرکات شامل رساندن چانه به هر دو شانه، نزدیک کردن گوش‌ها به شانه‌ها و حرکت سر به جلو و عقب است. کودک نباید در طول این تمرینات کششی هیچ‌گونه فشاری به گردن اعمال کند.

جراحی

جراحی برای درمان گردن درد به‌ ندرت انجام می‌شود اما اگر دلیل گردن درد کودک مشکل پزشکی مانند فشار روی ریشه‌های عصب نخاعی، تومور یا تنگ شدن کانال نخاع باشد احتمال جراحی وجود دارد.

درمان‌های خانگی


سرد کردن ناحیه

در طی 2 روز اول عضلات دردناک را با بسته‌ی یخ به مدت 20 دقیقه 4 بار در روز ماساژ دهید. برای جلوگیری از یخ‌ زدگی، بسته‌ی سرد را برای مدت طولانی روی ناحیه قرار ندهید.

گرما

بطری آب گرم یا پد گرم را به مدت 20 دقیقه به گردن کودک بمالید. این کار به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می‌کند. در صورت نیاز آن را تا شش بار تکرار کنید.

حالت خواب

به‌ جای استفاده از بالش از کودک بخواهید از گردنبند طبی استفاده کند یا حوله‌ای دور گردن خود بپیچد و بخوابد. این کارها از حرکت بیش‌ از حد سر آنها در هنگام خواب جلوگیری می‌کند.

پیشگیری


اگر کودک به‌ صورت مکرر گردن درد دارد معمولاً نشان‌ دهنده‌ی فعالیت یا عادتی است که بیش‌ از حد بر عضلات گردن یا استخوان‌ها فشار می‌آورد. چنین فعالیت‌هایی شامل چرخش و خم کردن زیاد گردن به جلو و عقب، حمل اجسام سنگین بر روی سر، حمل اجسام سنگین با یک بازو (به‌ جای هر دو بازو)، ایستادن روی سر، ورزش‌های درگیرانه یا حتی کشتی دوستانه است. پس کودک باید از این عوامل اجتناب کند. همچنین با انجام تمرینات کششی گردن 2 تا 3 دقيقه در روز وضعیت عضلات گردن را بهبود ببخشید. تمرینات کششی مفید شامل نزدیک کردن چانه و گوش به هر شانه و حرکت آهسته گردن به سمت جلو و عقب است. در طول تمرینات کششی هیچ فشار و نیروی متقابل را اعمال نکنید. اگر در انتهای روز گردن درد کودک شدیدتر می‌شود نحوه‌ی نشستن کودک در طول روز را بررسی کنید. به کودک آموزش دهید که صاف روی صندلی بنشیند و کف پاهایش را روی زمین قرار دهد و در هر ساعت استراحت کوتاهی داشته باشد. اگر گردن درد کودک در صبح شدیدتر است بالش او و موقعیتی که در آن می‌خوابد را بررسی کنید. از بالشی برای کودک استفاده کنید که گردن را صاف قرار می‌دهد و به او آموزش دهید که روی شکم با گردن خم‌ شده نخوابد.