علت قوس گردن(سروگردن به جلو) و درمان آن

جلو بودن سر به شکل نامناسب می‌تواند منجر به درد مزمن،‌ بی‌حسی در بازوها و دست‌ها، تنفس نامناسب و حتی عصب باریکش شود. این بدین دلیل است که برای هر سانتی‌متر جلو کشیده شدن سر، گردن باید ۴.۵ کیلوگرم اضافه وزن را تحمل کند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که وضعیت قرارگیری گردن آنها نامناسب است، بنابراین باید وضعیت قرارگیری بدن خود را تست کنید تا مشخص شود آیا استفاده‌ی طولانی مدت از کامپیوتر، تماشای تلویزیون یا وضعیت ناصحیح خوابیدن بر نحوه‌ی نگه داشتن سرتان تاثیر گذاشته است یا خیر. عضلات خود را با ورزش‌های مخصوص تقویت کنید تا گرفتگی‌ها و سایر علائم قرارگیری نامناسب وضعیت بدن کاهش یابند.

[shortcode-variables slug="alert"] در صورتی که سر شما به سمت جلو متمایل باشد، رسیدگی هرچه زودتر به این مشکل و مراجعه به کلینیک تخصصی گردن دکتر فرخانی مهم است. اگر تصمیم بگیرید که هیچ اقدامی در مورد خم شدن سرتان به جلو نکنید، ممکن است عواقب سلامتی جدی مانند بیماری دژنراتیو مفصل و سندرم درد میوفاسیال رخ دهد. جلوگیری از اعمال فشار ناشی از وزن اضافه روی گردن حائز اهمیت است. انجام روش‌های تمدد اعصاب و تمرکز بر تنفس عمیق و وضعیت مطلوب قرارگیری بدن برای سیستم اسکلتی عضلانی تاثیر فوق‌العاده‌ای خواهند داشت. ترکیب این روش‌ها با یک ورزش اصلاحی مناسب و برنامه‌ی رهاسازی میوفاسیال به برطرف شدن قوس گردن و درن مرتبط با آن کمک می‌کند.جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو وقت با شماره های  [shortcode-variables slug="number"]  تماس بگیرید.[shortcode-variables slug="alert1"]

علل


جلو بودن سر می‌تواند نتیجه‌ی آسیب‌هایی مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن باشد. همچنین ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • ضعف عضلات گردن
 • خوابیدن در حالت نامناسب
 • عادات نفس کشیدن نامناسب
 • ورزش‌هایی که در آنها یک طرف بدن بطور عمده مورد استفاده قرار می‌گیرد (تنیس، گلف، هاکی و بیس‌بال)
 • حرکات تکراری مانند:
 • استفاده از کامپیوتر و تماشای تلویزیون
 • بازی‌های کامپیوتری
 • ارسال پیامک
 • حمل کوله پشتی سنگین
 • باغبانی
 • حرکت در حین کار. برخی حرفه‌ها بیشتر خطر ابتلا به قوس گردن را در پی دارند (آرایشگران، ماساژورها، نقاش‌ها، برنامه نویس‌ها، نویسندگان و غیره)

علائم


 • گوش‌ها در امتداد شانه‌ها نیستند.
 • گردن درد و سردرد
 • گرفتگی یا سفتی در پایین گردن یا بالا کمر
 • تمایل محسوس سر به جلو

عوارض


حالت نادرست بدن می‌تواند تأثیر منفی بر تمام سیستم‌های فیزیولوژیکی بدن، از جمله تنفس و تولید هورمون، داشته باشد. این وضعیت ممکن است تأثیری بر خلق و خو، فشار خون، نبض و ظرفیت ریه داشته باشد. در برخی موارد، قوس گردن حتی می‌تواند منجر به کاهش ۳۰ درصدی از ظرفیت حیاتی ریه شود.

عواقب فیزیکی جلو بودن سر

جلو بودن سر می‌تواند عواقب فیزیکی نیز داشته باشد. فشار اضافه روی گردن در اثر تغییر حالت بدن انحنای طبیعی ستون فقرات گردنی را صاف کرده و منجر به کشیدگی عضلات، رباط‌ها، استخوان‌ها و مفاصل گردن خواهد شد. این وضعیت سریع‌تر از حالت عادی باعث تحلیل مفاصل شده و موجب بیماری دژنراتیور مفصل و یا آرتروز گردن می‌گردد.

جلو بودن سر یکی از شایع‌ترین علل گرفتگی و درد در گردن، سر، ستون فقرات و شانه می‌باشد. قوس گردن طولانی مدت در ابتلا به میواسپاسم، دیسک گردن، پوکی استخوان و عصب تحت فشار نقش دارد.

تشخیص


برای تعیین اینکه فرد دارای قوس گردن است، می‌توان تست دیوار را انجام داد.

کمر را به یک دیوار تکیه دهید. پاشنه‌ها را به اندازه عرض شانه باز کنید، باسن را به دیوار فشار دهید و مطمئن شوید که تیغه‌های شانه دیوار را لمس می‌کنند (این حالت مهم‌تر از این است که بالای شانه‌ها دیوار را لمس کنند).

 • ممکن است نیاز باشد که فرد کمی تیغه‌های شانه را فشرده کند تا در حالت طبیعی قرار گرفته و هم‌تراز با دیوار شوند.
 • بعد از اینکه در موقعیت مورد نظر قرار گرفت، به حالت سر توجه کنید. دقت کنید که آیا پشت سر دیوار را لمس می‌کند یا خیر. در صورتی که سر دیوار را لمس نکند، فرد قوس گردن دارد و این احتمال وجود دارد که دچار ضعف عضلات گردن باشد.

درمان


بالش طبی گردن

بالش طبی می‌تواند به پیشگیری از گردن درد کمک کرده و تضمین کند که گردن در طول روز در موقعیت مناسب قرار می‌گیرد. بالش طبی انحنای طبیعی سر و گردن را حفظ می‌کند. سر بیمار در وسط بالش قرار می‌گیرد، در حالی که گردن وی بطور کامل با یک قسمت انحنادار در پایین بالش حمایت می‌شود. همچنین بیمار نباید با چند بالش بخوابد. با خوابیدن روی چند بالش، گردن بیمار به سمت جلو و در حالت غیر طبیعی فشار داده می‌شود. ممکن است عادت کردن به آن مدتی طول بکشد، اما خوابیدن روی یک بالش ایده‌آل است. ما تقریباً یک سوم از زندگی خود را در خواب سپری می‌کنیم، بنابراین اطمینان از اصلاح وضعیت قرارگیری بدن در طول خواب در هنگام شب مهم است.

بریس

استفاده از بریس با فشار دادن شانه‌ها به سمت عقب و تراز نگه داشتن سر با استخوان‌های مهره به بهبود حالت بدن کمک می‌کند. استفاده از بریس بطور روزانه نه تنها می‌تواند به حفظ وضعیت بدن کمک کند بلکه در حقیقت موجب بهبود حالت قرارگیری بدن خواهد شد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی اغلب به مشکلات مختلف وضعیتی از جمله خم بودن سر به جلو کمک می‌کند. فیزیوتراپی موجب آزاد شدن مفاصل محدود شده، افزایش دامنه حرکتی، کاهش درد، از بین رفتن تداخلات عصبی و کاهش سفتی و گرفتگی عضله می‌شود. فیزیوتراپیست ممکن است مجموعه‌ای از جلسات درمانی و ورزش‌های مخصوص گردن را برای اصلاح این مشکل توصیه کند.

ورزش

ورزش‌های ساده‌ی بسیاری وجود دارند که به بیمار برای اصلاح وضعیت بدن کمک می‌کنند. تو کشیدن چانه می‌تواند موجب بهبود دامنه‌ی حرکتی بیمار شود. روی یک صندلی بنشینید یا بایستید. حرکت تو کشیدن چانه را چند بار انجام دهید. با انجام این حرکت اجازه دهید بینی کمی به طرف پایین حرکت کند. بعد از اینکه چانه به عقب کشیده شد، چانه را در فاصله ثابت با گردن قرار دهید، اما بالای سر را به طرف عقب ببرید.

 • به مدت چند ثانیه در این حالت بمانید و به آرامی حرکت کنید، سر را به حالت عمود برگردانید. سپس، از حالت تو رفتن چانه خارج شوید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید و به تدریج تعداد تکرارها را افزایش دهید.
 • در طول این ورزش، به خاطر داشته باشید که بیمار در تلاش برای افزایش قوس گردن خود نیست. بیمار قصد دارد که سر خود را در حالت طبیعی و صحیح به طرف عقب بچرخاند. برای افرادی که برای یک دوره‌ی طولانی مدت دچار قوس گردن هستند ممکن است این حرکت در ابتدا بسیار دشوار باشد.

تغییرات شیوه زندگی


تنظیم کامپیوتر در حالت ارگونومیک

برای بهبود این وضعیت، می‌توانید مانیتور را به ارتفاعی برده و یک سوم بالایی صفحه نمایش را هم‌تراز با چشم قرار دهید. سپس فاصله بین مانیتور و چشم‌ها را اندازه‌گیری کرده و مطمئن شوید که فاصله آن حدود ۴۵ تا ۶۱ سانتی‌متر از صورت شما باشد. ممکن است نیاز باشد کامپیوتر خود را با استفاده از چند کتاب برای افزایش ارتفاع بالا ببرید، از یک میز بلندتر یا کوتاه‌تر استفاده کنید یا ارتفاع صندلی خود را تنظیم کنید. برای اندازه‌گیری فاصله صورت تا صفحه کامپیوتر، از یک متر استفاده کنید و بر اساس آن، صندلی را در فاصله مناسبی قرار دهید.

حرکات کششی

هر ۳۰ دقیقه‌ای که پشت میز، روبه‌روی کامپیوتر یا تلویزیون می‌نشینید حرکات کششی را انجام دهید. در صورتی که فرد پشت میز یا جلوی کامپیوتر می‌نشنید، باید بطور مکرر بلند شده و راه برود تا فشار وارد شده بر گردن و کمر کاهش یابد. یک توقف کوتاه برای راه رفتن در هر نیم ساعت یک بار می‌تواند مفید باشد. سعی کنید در هر دو ساعت به مدت ۳۰ ثانیه یا یک دقیقه حرکت کششی انجام دهید. همین کار را باید در هنگام نشستن روی مبل و تماشای تلویزیون انجام داد.

اجتناب از حمل کیف‌های سنگین

سعی کنید کیف‌های کوچک و با وزن کم را حمل کنید. در صورتی که نیاز به حمل اقلام زیادی را داشته باشید، به جای استفاده از کیف با یک بند از کوله پشتی استفاده کنید و کوله پشتی را تهیه کنید که طراحی آن توزیع وزن یکنواختی را به بدن وارد کند. از حمل کیف‌ها روی یک شانه در تمام اوقات پرهیز کنید، زیرا این امر بر نحوه قرارگیری بدن تاثیر منفی می‌گذارد، بنابراین بطور منظم بار کیف را روی هر دو شانه وارد نمایید.